نوسازی بافت‌های فرسوده با ایجاد پیاده راه‌های گردشگری

نوسازی بافت‌های فرسوده با ایجاد پیاده راه‌های گردشگری
بسیاری از شهرهای جهان از جمله نیویورک، توکیو، لندن، مسکو و بارسلونا به جای تخریب و بازسازی بافت‌های فرسوده، با ارائه خدمات نوین به ساکنان این مناطق، عملا از مشارکت آنان برای نوسازی این بافت‌ها استفاده کردند.
یکی از روش‌های این نوسازی، ایجاد مسیرهای پیاده گردشگری است که درآمدزایی پایدار را برای این شهرها به ارمغان آورده است.
از جمله مزایای استفاده از این روش در مناطق فرسوده می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

- خدمات رسانی به ساکنان بافت‌های فرسوده،
- افزایش انسجام اجتماعی،
- پیگشیری از جرایم به کمک نظارت اجتماعی
- افزایش گردش مالی

همچنین پیاده راه‌های گردشگری
قابلیت جذب توریست،
اشتغالزایی،
افزایش درآمد و سرمایه گذاری،
کاهش استرس‌هاس روزمره ناشی از زندگی شهری،
افزایش تعاملات اجتماعی
را نیز دارند که در نهایت بالابردن اعتماد شهروندان به مدیران شهری را در پی دارد.
از آنجا که معمولاً مناطق فرسوده شهر جزء ناامن‌ترین نقاط برای حضور شهروندان است، می‌توان با این مسیرها مدت زمان حضور مردم را در این محدوده‌ها افزایش داد و امنیت را افزایش داد و رفته رفته به رونق این مناطق کمک کرد.
این روش در تهران مورد استفاده قرار گرفته است که یکی از معروفترین آنها در خیابان ناصر خسرو و مسیر پیاده راه کوچه مروی است که ظاهری متفاوت به این کوچه داده و هر روزه بسیاری از شهروندان و گردشگران را به خود جذب می‌کند. کوچه مروی در محدوده مرکزی شهر واقع شده و مرکز ارائه محصولات آرایشی و بهداشتی ومواد خوراکی خارجی است که مرکز خرید بودن آن نیز بر جمعیت آن می‌افزاید.
پیاده راه صف در محدوده میدان بهارستان نیز یکی دیگر از تجربه‌های موفق شهرداری تهران است که برای کسانی که با مترو سفر می‌کنند این امکان را بوجود آورده تا در ایستگاه سعدی سری هم به این پیاده راه بزنند. این خیابان به دلیل وجود بازارکیف و کفش زنانه به یک مرکز تجاری و توریستی تبدیل شده است.البته روشهای بازسازی بافت فرسوده در صورتی درست عمل خواهند کرد که با توجه به شرایط موجود در آن بافت انتخاب شوند تا علاوه بر بازگشت سرمایه و افزایش ارزش افزوده، آن مکان را به یک منطقه ی پر رونق اقتصادی تبدیل نماید.

کلانتری
کارشناس ارشد اقتصاد

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن